Coworking – uruchomienie własnego biura

Coworking – to usługa adresowana przede wszystkim do przedstawicieli wolnych zawodów, freelancerów oraz drobnych przedsiębiorców. Polega na przygotowaniu profesjonalnego centrum biurowego, w którym klienci wykupują „biurka na godziny”. Dla osób, które z różnych powodów nie chcą inwestować we własne biuro, a jednocześnie pragną oddzielić życie prywatne od zawodowego, coworking stanowi idealne rozwiązanie.

Jak pokazują statystyki, takich osób jest z roku na rok coraz więcej. Nie da się bowiem ukryć, że praca w charakterze freelancera oprócz ewidentnych zalet posiada również kilka mankamentów. Przede wszystkim skazuje na samotność i stałe przebywanie w tym samym otoczeniu. Ponadto brak wyraźnej granicy między sferą prywatną oraz zawodową wpływa destrukcyjnie na stosunki z współdomownikami, bywa przyczyną wielu konfliktów oraz frustracji. Tymczasem centrum coworkingowe oferuje freelancerom coś więcej, niż tylko możliwość wynajęcia biurka na godziny. Jest z reguły miejscem, w którym można nawiązać ciekawe kontakty, a nawet zaangażować się we wspólne projekty.

Uruchomienie biura coworkingowego wiąże się ze znalezieniem odpowiedniego lokalu, który należy następnie wyposażyć w niezbędne meble oraz urządzenia biurowe (przede wszystkim podłączenia do internetu, scanery, drukarki, niszczarki, rzutniki oraz faksy). Lokal powinien być odpowiednio duży (o powierzchni minimum 100 metrów kw.) oraz posiadać dogodną dla potencjalnych klientów lokalizację (dlatego biuro coworkingowe najlepiej otworzyć w samym centrum miasta). Niestety, należy wziąć pod uwagę fakt, iż taka lokalizacja jest z reguły związana z wysokimi kosztami najmu, wynoszącymi – w zależności od miasta – od 20 do nawet 50 tys. złotych.

Kolejnym wydatkiem związanym z uruchomieniem centrum coworkingowego jest przeprowadzenie niezbędnych prac adaptacyjnych związanych z aranżacją przestrzeni biurowej. Oprócz sali, w której będą stały biurka dla freelancerów, należy przygotować również 2-3 sale konferencyjne, aneks kuchenny, toalety, powierzchnię magazynową oraz recepcję.

Koszt na starcie? 

W zależności od rozmiarów inwestycji – od 100 do 200 tys. zł.

Działalność w sieci franczyzowej?

Nie.

Praca online? 

Nie.

Praca czasowa? 

Nie.

Praca w domu? Nie.

Dobry pomysł na biznes:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
Coworking - uruchomienie własnego biura, 5.0 out of 5 based on 4 ratings

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz