Pomysł na biznes – naprawa rowerów.

Za oknem coraz cieplej, w związku z tym przyszedł nam do głowy sprawdzony sposób na otworzenie własnego biznesu – naprawa i konserwacja rowerów. By zająć się tą branżą nie potrzebujemy żadnych specjalnych zaświadczeń czy umiejętności – poza oczywiście wiedzą dotycząca mechaniki rowerów. Jednak żadna szkoła nas tego nie nauczy, wszyscy specjaliści zajmujący się naprawianiem i konserwacją naszych jednośladów to zapaleńcy i samouki. Czasem mechanicy którzy naprawę rowerów traktują jako swoja pasję i dobry sposób na spędzanie wolnego czasu a przy okazji odpoczynek od ciągłej pracy przy pojazdach mechanicznych. Jednak rower jest nieporównywalnie mniej skomplikowana konstrukcja niż nawet najprostszy silnik samochodu, nie mówiąc już o całym aucie. Dlatego warto przemyśleć założenie punktu który właśnie rowerami będzie się zajmował.

Wydaje się że ten biznes to w Polsce biznes sezonowy – nic bardziej mylnego – na terenie całego kraju znajdują się grupki zapaleńców którzy uwielbiają całoroczne wycieczki rowerowe. Szczególnie, że w ostatnich latach ekologia zyskuje w naszym kraju na znaczeniu, podróżowanie na rowerze staje się więc modne i doceniane przez coraz więcej miast (tworzących coraz więcej ścieżek rowerowych) – klienci będą więc odwiedzali nas cały rok. A nawet jeżeli zimą odrobinę spadnie zainteresowanie naszymi usługami to jest na to prosta rada – należy w miejscu które przeznaczymy na nasz warsztat wygospodarować wolne miejsce, które przeznaczymy na przechowalnie rowerów osób nie zainteresowanych korzystaniem z nich gdy za oknem mróz. Koszty związane z magazynowaniem są nikłe – tyle co opłaty za pomieszczenie. Przy okazji każdego zainteresowanego przechowaniem u nas swojego jednośladu możemy oczywiście zaproponować przygotowanie go w czasie „odpoczynku” w naszym magazynie do rozpoczęcia sezonu wraz z nadejściem wiosny. Proponując do usług na przykład przechowanie gratis, lub na odwrót. To jak zechcemy prowadzić nasz biznes zależy już tylko od nas samych.

Jeżeli uda nam się podłapać kontakty z miejscowymi kółkami kolarskimi czy szkółkami związanymi z na przykład kolarstwem górskim, klientów zapewnionych mamy cały rok. W związku z rosnącą popularnością tego sposobu przemieszczania się coraz więcej miast i miasteczek decyduje się także na zakup publicznych rowerów co daje nam możliwość starania się o kontrakt na ich konserwacje a co za tym idzie stały i nie mały przychód. Wszystko zależy od tego jakich partnerów uda nam się pozyskać do naszego nowego biznesu. Do tego należy wiedzieć też iż naprawa rowerów to proste i tanie w założeniu przedsiębiorstwo. Tak na prawdę jedyne czego potrzebujemy to zestaw narzędzi – należy zaznaczyć iż żadnych specjalistycznych narzędzi rowery nie wymagają, co zresztą chyba każdy posiadacz takiego może potwierdzić – oraz miejsce pracy, złożone ze stojaka który umożliwi nam swobodny dostęp do naprawianej maszyny i w miarę zorganizowanego miejsca na przechowywanie części zamiennych oraz używanych narzędzi. I tyle. Możemy startować. O ile oczywiście mamy siedzibę – tu też wymagań nie ma dużych – a właściwie jedyne wymagania to te które sami sobie postawimy, czyli decyzja gdzie wygodnie będzie nam się pracowało, piwnica, ogródek, działka, a może specjalnie do tego przedsięwzięcia wynajęty lokal? To już zależy tylko od nas samych.

Wracając do stanowiska pracy – nie potrzebujemy żadnych wymyślnych i wielce skomplikowanych stojaków. W przypadku pracy nad rowerami świetnie sprawdzą się po prostu haki zamontowane w sufit na których – sznurem – możemy swobodnie dany rower powiesić – co umożliwi nam swobodny dostęp do niego z każdej stron. To już kwestia naszej wyobraźni i tego w jakim miejscu wygodniej i szybciej będzie nam się operowało narzędziami.

Oczywiście istnieją „profesjonalne” stojaki na rowery, jeżeli chcemy, możemy zainwestować w takie, jednak czy na pewno taka inwestycja ma sens? To także zależy już od naszych indywidualnych upodobań. Może wraz z rozwojem firmy Taki ruch przyniesie nam korzyść. Jednak na początku proponuje najprostsze rozwiązania – podobno najprostsze rozwiązania zawsze są najlepsze. Poza tym na początku nie chcemy wydać całego naszego budżetu na zbędne nam narzędzia.

Co do narzędzi – rowery to proste mechanizmy – każdy z nich da się naprawić przy pomocy kluczy które już teraz najprawdopodobniej posiadacie w swoich domowych skrzynkach na narzędzia. Jeżeli nie – na pewno nie trudno je dostać, czy to sprowadzając przez internet czy po prostu wybierając się do najbliższego marketu. Oczywiście możemy wybrać się do specjalistycznego sklepu zajmującego się sprzedażą narzędzi czy wyposażenia i przyborów potrzebnych do utrzymania domu czy warsztatu, jednak to raczej nie jest niezbędne. Warto jednak zwrócić uwagę na to w jakich warunkach i w jaki sposób będziemy trzymać nasze narzędzia – dobrze poukładane i posortowane narzędzia sprawią, że czas który poświęcilibyśmy normalnie na szukanie tego klucza czy tamtej śrubki przeznaczymy na prace a co za tym idzie szybciej uporamy się z danym zleceniem i przejdziemy do kolejnego. A to w prostej linii daje większy przychód i więcej zadowolonych klientów.

Myślicie ze posiadacie za mało wiedzy na temat rowerów? Internet, księgarnie, specjalistyczne branżowe czasopisma – oto lekarstwo na brak wiedzy, wystarczy poszukać a znajdziemy na rynku mnóstwo pozycji, które w łatwy i przystępny sposób wytłumaczą działanie poszczególnych mechanizmów zawartych w rowerze oraz podadzą najlepszy sposób na naprawę danego uszkodzenia. Jeżeli to nam nie starczy – istnieją przecież fora internetowe gdzie zawsze możemy zapytać o radę! To naprawdę proste!

Dobry pomysł na biznes:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.8/5 (4 votes cast)
Pomysł na biznes - naprawa rowerów., 2.8 out of 5 based on 4 ratings

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz