Sklep zielarski – jak założyć, jak otworzyć

W dobie żywności zatrutej chemicznymi dodatkami oraz rosnących z roku na rok cen leków coraz większa liczba osób zwraca się ku naturze, doceniając walory ziołolecznictwa. Bowiem to właśnie zioła zawierają najbardziej naturalne i najlepiej wchłaniane przez nasz organizm substancje i związki czynne o działaniu leczniczym, przyczyniające się do poprawy zdrowia oraz jego utrzymania. Sprzedaż ziół – nie tylko w formie gotowych preparatów, ale też przygotowywanych własnoręcznie mieszanek – może więc stanowić dobry pomysł na biznes. Jednak aby otworzyć sklep zielarski (a dokładniej: zielarsko-medyczny), należy spełnić kilka wymogów, które polskie prawo narzuca właścicielom tego typu placówek. Jeśli interesuje Cię kwestia jak założyć sklep zielarski to zapraszamy do lektury.

Jak założyć sklep zielarski?

Formalności

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, sklep zielarsko-medyczny musi się składać co najmniej z izby ekspedycyjnej i magazynu zapewniającego prawidłowe przechowywanie środków oraz materiałów. Musi ponadto spełniać podstawowe wymagania sanitarne i higieny pracy szczegółowo określone w rozporządzeniu. Rozporządzenie precyzuje także podstawowe wyposażenie sklepów z ziołami.

Zamiar prowadzenia sklepu należy obowiązkowo zgłosić Wojewódzkiemu Inspektorowi Farmaceutycznemu (nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem działalności). Do wniosku należy dołączyć: zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub KRS, tytuł prawny do lokalu, plan i opis techniczny pomieszczeń przeznaczonych na placówkę, opinię Państwowego Inspektora Sanitarnego, a także dokumenty potwierdzające kwalifikacje właściciela oraz zatrudnionych przez niego pracowników.

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż w sklepie zielarskim może pracować wyłącznie farmaceuta, technik farmaceutyczny lub inna osoba posiadająca wykształcenie średnie, która ukończyła przeszkolenie drugiego stopnia według programu zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw zdrowia.

Ponadto rozporządzenie określa szczegółowo, jakimi środkami mogą obracać sklepy zielarsko-medyczne. Za wprowadzenie do obrotu preparatów spoza tej listy grozi kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Jak więc widać z tego krótkiego omówienia, otworzenie sklepu zielarskiego jest obwarowane dość restrykcyjnymi wymogami. Niemniej rosnące zapotrzebowanie na leki ziołowe może dla wielu osób stanowić zachętę do uruchomienia tego typu działalności.

Pomysł na biznes – informacje:

Koszt biznesu na starcie?

W zależności od rodzaju i ilości asortymentu, a także wielkości lokalu – od 50 do 100 tys. zł.

Praca w domu?

Tak, jeśli sprzedajemy przez internet.

Czy biznes można wykonywać w niepełnym wymiarze czasowym?

Tak, jeśli to sklep zielarski w internecie.

Czy istnieje franczyza?

Nie

Czy można pracować w internecie?

Tak, jeśli to sklep zielarski online.

Dobry pomysł na biznes:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.8/5 (14 votes cast)
Sklep zielarski - jak założyć, jak otworzyć, 3.8 out of 5 based on 14 ratings

3 komentarze to “Sklep zielarski – jak założyć, jak otworzyć”

 1. niziolek
  Styczeń 12, 2013 at 11:30 am #

  chcialabym sie dowiedziec, czy gdzies istnieje dokladny opis krok po kroku jak wyglada otwieranie sklepu zielarsko-medycznego? taka lista gdzie pojsc, co zalatwic etc? bede bardzo wdzieczna za pomoc!

 2. Zielak
  Luty 12, 2013 at 12:30 pm #

  ja również prosiłbym o podobne informacje.
  z góry dziękuję

 3. Agnieszka
  Luty 7, 2017 at 8:48 am #

  Jak otworzyć sklep zielarsko medyczny krok po kroku ,gdzie iść co załatwić dziękuje

Dodaj komentarz