Uprawa pieczarek pomysłem na biznes

Zanim zdecydujemy się na biznes, jakim jest uprawa pieczarek, powinniśmy wpierw przeprowadzić bardzo szczegółową analizę rentowności planowanego przedsięwzięcia. W tej branży bowiem opłacalność uprawy jest wprost proporcjonalna do wielkości plantacji. Uprawa prowadzona w warunkach domowych może po podliczeniu wszystkich niezbędnych kosztów okazać się całkowicie chybioną inwestycją.

Do założenia  domowej pieczarkani powinniśmy dysponować dużym pomieszczeniem, w którym będzie panowała odpowiednia wilgotność oraz stała temperatura, wynoszącą ok. 11-20ºC. Ponieważ do uprawy tego grzyba nie jest potrzebne światło słoneczne, pieczarki można uprawiać na strychu lub w piwnicy. W tym celu należy zainwestować w gotowe podłoże, które zawiera grzybnię pieczarek (koszt jednego podłoża w formie sprasowanej kostki słomy wynosi około 15 zł). Należy również zakupić środki do zwalczania szkodników oraz półki lub skrzynki, w których umieścimy zakupione podłoże. Zdaniem fachowców, w zależności od jakości podłoża z jednego metra można wyhodować od 11 do 30 kilogramów pieczarek.

Nietrudno więc obliczyć, iż uprawa pieczarki w warunkach domowych będzie przynosić raczej niewielkie zyski. Może jednak stać się dodatkowym źródłem dochodu w przypadku osób posiadających inne źródło utrzymania.

Natomiast osoby, które zamierzają uprawiać pieczarki na większą skalę, muszą się liczyć z poważnymi wydatkami. Oprócz hali do uprawy grzybów, wyposażonej w elektroniczne mierniki temperatury, wilgotności i dwutlenku węgla, powinny zainwestować w miejsce do czyszczenia pieczarek oraz kotłownię do ogrzewania hal produkcyjnych. Kolejnym niezbędnym wydatkiem będzie wsad produkcyjny (gotowe podłoże) oraz kupno samochodu dostawczego do przewożenia pieczarek do punktu skupu lub lokalnych odbiorców (sklepy warzywne, lokale gastronomiczne itp.).

Koszt biznesu na starcie ? 

W zależności od rozmiarów inwestycji. Uprawa w warunkach domowych –  od 3 do 10 tys. złotych. Uruchomienie plantacji – od 150 tys. wzwyż.

Czy jest franczyza?

 Nie.

Praca online?

 Nie.

Praca czasowa?

 Nie.

Praca w domu?

Tak.

Dobry pomysł na biznes:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.7/5 (3 votes cast)
Uprawa pieczarek pomysłem na biznes, 4.7 out of 5 based on 3 ratings

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz