Uprawa wierzby energetycznej – opłacalność

Plantacja wierzby energetycznej może stać się opłacalnym przedsięwzięciem biznesowym, zwłaszcza dla tych osób, które posiadają pewną wiedzę na temat upraw rolnych, a jednocześnie dysponują gruntami położonymi na terenach wiejskich. Odpowiednio przygotowana oraz prowadzona może zapewnić przyzwoite zyski. Aby jednak tak się stało, hodowca powinien uwzględnić następujące czynniki:

  • opłacalność przedsięwzięcia jest proporcjonalna do wielkości plantacji. Zdaniem fachowców, powierzchnia pod uprawę musi mieć minimum 3 ha, jednak na naprawdę godziwy zarobek można liczyć przy powierzchni 20-40 ha.
  • obszar musi spełniać określone warunki przyrodniczo środowiskowe: charakteryzować się dużą wilgotnością gleby oraz dużym nasłonecznieniem. Gleby, które nadają się pod uprawę, to gleby wilgotne III i IV klasy oraz klasy V (pod warunkiem, że ziemia jest wilgotna od marca do października,  nie zabagniona i odpowiednio nawożona).
  • istotna jest odległość od tzw. spalacza, czyli elektrowni będącej głównym odbiorcą produkowanej biomasy. Ponieważ transport na większe odległości jest nieopłacalny, elektrownia powinna być zlokalizowana w odległości nie większej niż 30 kilometrów.
  • ważny jest również wybór odpowiedniego gatunku wierzby. Gatunek musi być dostosowany do parametrów gleby i warunków atmosferycznych, panujących w danym regionie (zwłaszcza w zakresie mrozoodporności).
  • plantacja powinna być prawidłowo rozplanowana. Należy zachować zalecaną odległość między sadzonkami (min. 33 cm) oraz zadbać o drogi dojazdowe, które umożliwią przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych oraz zbiorów za pomocą kombajnu lub ciągnika.

W pierwszym etapie działalności hodowca musi się również liczyć ze sporymi wydatkami. Największą inwestycją jest zakup odpowiedniej ilości materiału nasadzeniowego, bowiem na 1 ha plantacji potrzeba około 40 tys. sadzonek. Koszt jednej sadzonki waha się od 4 groszy do nawet 15 złotych za sztukę. Należy również rozważyć zakupienie odpowiedniego sprzętu (ciągnik, spryskiwacze, zraszacze, rębaki) oraz środków pielęgnacyjnych i nawożących. Natomiast na zwrot inwestycji można liczyć najwcześniej po roku hodowli, a w przypadku gatunków uprawianych w dłuższych cyklach – dopiero po 2 lub 3 latach.

Niektóre gatunki warto zbierać już po roku hodowli, inne po dwóch, a jeszcze inne po trzech latach.

Pomysł na biznes – informacje:

Koszt biznesu na starcie?

W zależności od wielkości plantacji i sprzętu – od 8 tysięcy złotych dla plantacji 5 ha do 20 tysięcy złotych dla plantacji większej

Praca w domu?

Nie

Czy biznes można wykonywać w niepełnym wymiarze czasowym?

Tak

Czy istnieje franczyza?

Nie

Czy można pracować w internecie?

Nie

Dobry pomysł na biznes:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Uprawa wierzby energetycznej - opłacalność, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz