Uprawa winorośli

Uprawa winorośli w polskim klimacie, o wiele ostrzejszym od klimatu śródziemnomorskiego, wymaga sporych nakładów inwestycyjnych. Aby wyeliminować zagrożenie, jakie stanowią dla plantacji wczesne przymrozki, winorośl należy uprawiać pod stałymi osłonami, takimi jak nieogrzewane szklarnie oraz całoroczne tunele foliowe. Ponadto przy uprawie winorośli bardzo ważny jest wybór stanowiska na plantację. Pod uprawę nadają się najlepiej gleby żyzne, lekko wilgotne i gliniaste (o pH od 6,5 – 7,1), z możliwością nawadniania  w okresie od maja do połowy sierpnia. Pola przeznaczone na plantację powinny być lekko nachylone w kierunku południowym, południowo- zachodnim lub zachodnim.

Przed złożeniem plantacji warto wpierw określić,  czy chcemy czerpać zyski ze sprzedaży samych owoców czy raczej z produkcji wina. Jeśli bardziej interesuje nas ten drugi wariant, musimy się liczyć ze sporymi wydatkami. W zależności od odmiany cena jednej sadzonki oscyluje w granicach 6-10 zł, zaś do obsadzenia jednego hektara musimy ich zakupić minimum pięć tysięcy (zagęszczenie na plantacji powinno wynosić 1 roślinę na metr kwadratowy). Do tego należy doliczyć wydatki związane z wyposażeniem winiarni oraz niemałe koszty związane z uzyskaniem i opłaceniem koncesji. Kolejnym wydatkiem będzie podatek akcyzowy (około 1 zł od każdej butelki).

Ponadto, aby założyć winnicę, należy zainwestować nie tylko w urządzenia do produkcji wina, ale też w sprzęt wykorzystywany do różnych prac polowych. W opinii doświadczonych plantatorów uprawa winorośli połączona z produkcją wina wiąże się z koniecznością zakupu następujących urządzeń: glebogryzarki, opryskiwacza sadowniczego, kosiarki, prasy koszowej, młynka elektrycznego z koszem ze stali nierdzewnej, pojemników sedymentacyjno-fermentacyjnych, dużych kadzi do maceracji, plastikowych skrzynek, filtra, korkownicy oraz szklanych balonów różnej wielkośc

Koszt na starcie?

Orientacyjny koszt inwestycji w zależności od wielkości uprawy oraz gatunku winorośli  wynosi od 100 do 300 tysięcy złotych.

Działalność w sieci franczyzowej?

Nie.

Praca online?

Nie.

Praca czasowa?

Nie.

Praca w domu?

Nie.

Dobry pomysł na biznes:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Uprawa winorośli, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz